W dn. 8 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Niedźwiadzie Górnej odbył się II Gminny Konkurs Ortograficzny „Przyjaźń z ortografią” dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej pod patronatem Burmistrza Ropczyc.

Inauguracji konkursu dokonała Dyrektor szkoły p. Renata Samson-Matysek witając wszystkich jej uczestników, nauczycieli oraz przybyłych gości: rodziców i burmistrza Ropczyc p. Bolesława Bujaka.

W zmaganiach o tytuł Gminnego Mistrza Ortografii wzięło udział 16 uczniów (szkolnych mistrzów klas drugich i trzecich) z dziesięciu szkół podstawowych z terenu gminy Ropczyce.  Uczestnicy konkursu pisali dyktando oraz trzy zadania z trudnościami ortograficznymi.

Po dokonaniu oceny prac jury w składzie: M. Kalita, M. Nykiel, M. Śliwa, A. Łoch i ks. T. Polak wyłoniło zwycięzcę, którym została Kinga Raś uczennica kl. 3 Szkoły Podstawowej w Małej i wychowanka Małgorzaty Szpary. Powtórzyła ona swój sukces z ubiegłego roku.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli również uczniowie kl. 3, którzy prezentując wysoki poziom wiedzy doprowadziliby do dogrywki konkursu. Byli to: Tymoteusz Rymut (SP nr 3 w Ropczycach, p. B. Pasela), Antonina Rojek (SP nr 1 w Ropczycach, p. M. Sąsiadek) i Patrycja Zegar (SP w Gnojnicy Woli, p. E. Blicharz).

Dyrektor szkoły R. Samson-Matysek i organizator konkursu p. M. Kalita wręczyły zwyciężczyni i wszystkim uczestnikom konkurs nagrody. Nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu, otrzymali podziękowania za rozbudzanie u nich zainteresowań i inspirowanie do zgłębiania wiedzy z zakresu polskiej ortografii.

Podczas poprawy prac uczniowskich przez komisję, uczestnicy konkursu mieli okazję oglądnąć występ artystyczny uczniów kl. 5a i kl. 6, których przygotowały do niego p. M. Nykiel i p. A. Ochab.

Dyktando konkursowe 2019r.

(red. M. Kalita)