W niedzielę, 6 października w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego już po raz trzeci odbył się Bieg Niepodległości. Tegoroczne hasło brzmiało „Wiara i Patriotyzm”.

W trakcie imprezy prowadzono zbiórkę pieniędzy na rzecz ratowania życia młodziutkiej mieszkance naszej gminy – Zuzi Walz. Od pierwszej edycji bieg cieszy się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, w tym roku także nie zabrakło kibiców i zawodników. Wraz z opiekunami przybyli uczniowie szkól podstawowych z Niedźwiady Dolnej, Małej i Łączek Kucharskich, by na sportowo świadczyć o miłości do ziemi ojczystej i sercach wrażliwych na cudze nieszczęście.

Wśród gości znaleźli się radni wsi – sołtys Jan Raś, pani Genowefa Ciosek oraz pan Kazimierz Mądro, biegaczom kibicowała też pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Dolnej i radna powiatowa, pani mgr Wioletta Czamarnik, kierowniczka Domu Kultury w Niedźwiadzie, pani Magdalena Tabasz- Mazur i miejscowi księża. Nad bezpieczeństwem biegaczy czuwali funkcjonariusze policji z Komendy Miejskiej  w Ropczycach oraz strażacy z Osp w Niedźwiadzie.

Uroczystość rozpoczęto krótkim występem o charakterze patriotycznym recytatorów (Piotr Strzałka z kl. Va i Sebastian Litak z kl. V) i chóru za Szkoły Podstawowej w Niedźwiadzie Górnej, dobrym słowem pani dyrektor mgr Renaty Samson-Matysek oraz inicjatorki i głównej organizatorki biegu, mgr Magdaleny Zegar. Współorganizatorem biegu była także mgr Barbara Pociask – prezes Szkolnego Klubu „ Strusia Pędziwiatra”

Odbyło się pięć biegów dla uczniów szkól podstawowych  na zróżnicowanych w zależności od kategorii wiekowych dystansach. I tak, przedszkolaki ścigały się w biegu na 50m, zaś uczniowie klas siódmej i ósmej pokonywali 500m trasą o znacznym nachyleniu. W każdym wyścigu wyłoniono medalistów wśród chłopców i dziewcząt. Po wręczeniu medali tym, którzy stali na podium, okazało się jednak, że i pozostali uczestnicy zasłużyli na złoto, bo – jak wiadomo – ten wygrywa, kto staje na starcie.

Główny bieg, dla sportowców powyżej szesnastego roku życia, obejmował 5 kilometrów trasy przełajowej o znacznych przewyższeniach. Trudność ta nie zniechęciła chętnych. W tym współzawodnictwie także zmagano się głównie z samym sobą, bo medalistów było wielu. Klasyfikację prowadzono bowiem znów w oparciu o kategorie wiekowe i wyłaniano osobno mistrzynie i mistrzów.

Przygotowano też puchary wypełnione łakociami dla najmłodszego(Joanna Wodzień ) i najstarszego (p. Stefan Mądro) uczestnika biegu.

W rolę komentatora sportowego wcieliła się „złotousta” polonistka, mgr Małgorzata Barłowska.

Przez cały czas trwania imprezy prowadzono zbiórkę pieniędzy dla Zuzi. Wielkim wsparciem dla tej inicjatywy była pomoc Koła Gospodyń Wiejskich, które w zamian za grosz do puszki częstowały przygotowanymi przez siebie smakołykami. Rada Rodziców zachęcała do otworzenia serc i portfeli hot dogami, do których surowce zakupiono z funduszy prywatnych. Dużą popularnością cieszył się bufet ze zdrową żywnością, przygotowany przez firmę Rolmlek,  co dobrze świadczy o efektowności działań szkoły jako lidera Szkół Promujących Zdrowie. Na dziedzińcu rozłożyły się kramy, rozdęły dmuchańce, wabiła strzelnica. Część utargu zasiliła puszki-skarbonki dla chorej dziewczynki.

Bawiliśmy się doskonale. Warto wspomnieć , że w Niedźwiadzie mamy rodziny biegające ( pp. Wójcików i pp. Krawców, pp.Lisaków, pp. Lewandowscy), gdzie trafiło kilka medali zwycięskich. Na podium stawali i rodzice i dzieci. Ciekawostką jest fakt, iż nasz nauczyciel wf zajął III miejsce w swojej kategorii, a prześcignął go syn- Leon, który stanął na najwyższym podium wśród rówieśników.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy biegali, uczestniczyli w naszym przedsięwzięciu oraz Tym, którzy otworzyli serce dla Zuzi. Konto chorej dziewczynki zasili dodatkowe  kwota 4700zł zebrane dzięki różnym akcjom organizowanym w naszej szkole, zaś sam bieg przyniósł dar w wysokości 1700zł. Dziękujemy Nauczycielom, Pracownikom obsługi, rodzicom, członkom Stowarzyszenia na Rzecz wsi Niedźwiada. Radzie Rodziców, Kołu Gospodyń Wiejskich oraz Komisji ds. rozwiązywania problemów Alkoholowych przy Urzędzie miasta w Ropczycach za wsparcie finansowe i pomoc w organizacji naszej imprezy środowiskowej.